Czarnobylska strefa zamknięta trawiona przez największy pożar w jej Historii

Czarnobylska strefa zamknięta trawiona przez największy pożar w jej Historii

11 kwietnia, 2020 0 przez Informator
Podziel się

Na początku kwietnia w pobliżu granicy z Białorusią zostało odnotowane kilka ognisk traw i krzewów co w kolejnych dniach spowodowane susza przerodziło się w pożar skupisk leśnych w pobliżu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Do tej pory ognia nie udało się opanować. Od wczoraj 10.04 płonie już sam Czarnobyl. Pożar zajął polnocna część miasta oraz port rzeczny, gdzie znajdują się barki używane w likwidacji skutków katastrofy z 1986r. Ogień wdziera się już tez do Czerwonego Lasu, który jest najbardziej skażonym miejscem w Strefie. Linia ognia jest już w odległości 3 km od miasta Prypeć. W zachodniej części płoną opuszczone wioski Buda oraz Buda-Worowicze i zmierza w stronę Miasta Wilcza. 

Czarnobyl płonie. Ogień wdarł się w granice miasta, w jego północnej części na ulicy Kirowa. Płonie również port…

Opublikowany przez Napromieniowani.pl Piątek, 10 kwietnia 2020

Prognozy jednoznacznie przewidują przemieszczenie się potencjalnie radioaktywnego dymu nad Kijów.

Zauważono, że pożary w strefie wykluczenia nie są rzadkie. Badania wskazują również na to, iż pożary w silnie zanieczyszczonych strefach mogą ponownie zawieszać pierwiastki promieniotwórcze w dymie, które następnie przenoszą się na duże odległości. 

Ogniska pożarów i widoczny dym kierujący się z Czarnobyla na Kijów. Dane:. NASA, 10 kwietnia 2020

Jak na tę chwilę dane pomiarowe nie wykazały żadnego zagrożenia pod kątem radioaktywności. Jak informuje Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy, poziomy promieniowania tła nadal mieszczą się w normalnym zakresie wokół Kijowa. Sytuacja może się jednak zmienić, bo pożar obejmuje tereny najbardziej skażone.

źródła :. DobraPogoda24, Napromieniowani.pl, NASA