Państwowa Agencja Atomistyki: Nie ma skażenia promieniotwórczego w Polsce

Państwowa Agencja Atomistyki: Nie ma skażenia promieniotwórczego w Polsce

18 kwietnia, 2020 0 przez Informator
Podziel się

Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza, jako by w Polsce miało występować, jakiekolwiek skażenie promieniotwórcze. Dodając, że sytuacja radiacyjna na terenie Polski pozostaje w normie.

“W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski. Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom” – podaje Polska Agencja Atomistyki komunikacie.

“W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego” – wskazuje Polska Agencja Atomistyki.

Stanowisko zajęło też Narodowe Centrum Badań Jądrowych

“W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój” – zapewnił cytowany w komunikacie NCBJ dr Marek Pawłowski. Zaznaczył, że służby ochrony radiologicznej Centrum nie rejestrują “żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła”

Wskazując także iż kompetentną instytucją do udzielania informacji w tym zakresie jest Państwowa Agencja Atomistyki, która dementuje wszystkie nieprawdziwe informacje na temat rzekomego skarzenia

Autor:. Informator źrudło:. PAP

ZOBACZ TAKŻE

Pożar w czarnobylskiej strefie skażenia