Odkopano prehistoryczną skorupę żółwia wielką jak auto

Odkopano prehistoryczną skorupę żółwia wielką jak auto

10 kwietnia, 2020 0 przez Informator
Podziel się

Jak informuje “Washington Post” W Ameryce Południowej dwa miesiące temu odkopano największą skorupę żółwia w historii. Ważąca ponad tonę prehistoryczna skamielina ma rozmiary 2,4 metra długości, czyli rozmiar samochodu.

Pływający przed milionami lat w rzekach i jeziorach na północy Ameryki Południowej Stupendemys geographicus, bo to o nim tu mowa. Dwukrotnie przerastał największy dziś gatunek żółwia – żółwia skórzastego (Dermochelys coriacea).

Jedyny taki gatunek

Pierwsze skorupy wymarłego Stupendemys geographicus odkopano w latach 70. ubiegłego wieku. Przez lata naukowcy próbowali ustalić szczegóły życia tego gada.

Po najnowszych odkryciach paleontolodzy podejrzewają obecnie, że gatunek ten był jedynym gigantycznym żółwiem żyjącym w tym okresie w północnej części Ameryki Południowej i był on wszystkożerny. Rogi na skorupach samców prawdopodobnie służyły do walki o terytorium.

Pustynia na pograniczu wenezuelsko-kolumbijskim to tam właśnie odkopano gigantyczną skamielinę. Dziwne, że na pustyni? Przed milionami lat teren ten był wilgotny i bagnisty.